#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS#
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Na zápach z úst nepomůže žádný zázračný přípravek. Vsaďte na pravidelnou ústní hygienu

13.8.2012

Pokud jste zrovna neposvačili česnekovou topinku, bylo by bláhové se snažit překrýt zápach z úst žvýkačkou nebo ústní vodou. Připomínali byste tak barokní šlechtu: ta svůj odpor k hygieně maskovala přemírou drahých parfémů.

čištění zubů
čištění zubů

Pokud jste zrovna neposvačili česnekovou topinku, bylo by bláhové se snažit překrýt zápach z úst žvýkačkou nebo ústní vodou. Připomínali byste tak barokní šlechtu: ta svůj odpor k hygieně maskovala přemírou drahých parfémů.

Nepořádek v ústech je jako nevynesený odpadkový koš

Jestliže čištění svých zubů a mezizubních prostor nevěnujeme dostatečnou péči, ukládají se kolem nich drobné částečky jídla, které slouží za potravu bakteriím žijícím v našich ústech. Bakterie potravu rozkládají, jinými slovy zahajují hnilobný proces. A ten se jen těžko může obejít bez příslušného zápachu, odborně nazývaného halitóza. Stejně jako zbytky jídla ponechané v nevyneseném odpadkovém koši začnou po čase vydávat ošklivý odér, tak také nevyčištěné zbytky jídla v našich ústech způsobí, že s námi přátelé budou raději hovořit pouze po telefonu.

10 kroků ke svěžímu dechu

Možná následující desatero nevykouzlí z vašich úst zrovna vůni růžové zahrady, obtížného a nepříjemného zápachu vás ale zbaví zcela určitě.

  1. Jednou za čas se svěřte profesionálovi – pokud jste se pevně rozhodli skoncovat se zápachem s úst, měli byste nejprve zamířit k profesionálovi – zubnímu hygienikovi. A pokud žádného náhodou neznáte, určitě vám nějakého doporučí váš zubní lékař. Zubní hygienik nejenže jednou za čas (doporučují se zhruba půlroční intervaly) profesionálně a naprosto dokonale vyčistí váš chrup, ale také vás poučí o správném čištění zubů a pomůže vám s výběrem vhodných pomůcek. Další podrobnosti o zubní hygieně si můžete přečíst například zde: http://www.ulekare.cz/clanek/zubni-hygiena-625.
  2. Pamatujte, že čištění zubů neznamená odírání skloviny – správné čištění zubů není tak samozřejmé, jak jste si možná mysleli. Chcete-li se zbavit zápachu z úst, je pro vás nejdůležitější odstranit zbytky potravy zachycené za okrajem dásní okolo zubních krčků. V těchto krytých „kapsičkách“ je ideální prostředí pro bakterie, které jsou navíc šťastné, když jim v jejich úkrytu necháme také dostatek jídla. Na druhou stranu bychom kartáčkem neměli „jezdit“ sem a tam po zubní sklovině jinde než na povrchu stoliček a třenových zubů. Nešetrné čištění příliš tvrdým kartáčkem sklovinu poškozuje a před zubním kazem nás nijak neochrání.
  3. Pořiďte si správný zubní kartáček – k čištění zubních krčků krytých měkkými dásněmi je vhodný velmi měkký zubní kartáček s rovně střiženými štětinami. Zapomeňte na všechny módní výstřelky a kartáčky podivných tvarů, o těch elektrických ani nemluvě. Měkké a rovné štětiny se při správné technice čištění dostanou téměř všude, aniž by zub a jeho okolí zbytečně traumatizovaly.
  4. Vybavte se mezizubním kartáčkem a dentální nití – zatímco zubní kartáček čistí zuby zepředu a zezadu (ano, zuby je nutné správně čistit také na vnitřní straně zubního oblouku!), ze stran si musíme pomoci jinak. Pokud jsou mezery mezi zuby dostatečně široké, je ideálním pomocníkem dobrý mezizubní kartáček. Mezizubní kartáčky se vyrábějí v různých provedeních, ale hlavně v různých šířkách, takže si můžeme vybrat ten nejvhodnější podle toho, jak široké máme mezery mezi zuby. Tam, kde se ani sebetenčí kartáček nedostane, si můžeme vypomoci dentální nití. Je levná a jednoduchá na použití, ovšem důkladnost mezizubního kartáčku nedokáže dokonale nahradit.
  5. Čištění věnujte dostatek času – chcete-li mít v ústech opravdu čisto, bude to vyžadovat jistou pečlivost a čas. Dobrá zpráva je, že skutečně pečlivé vyčištění s použitím mezizubního kartáčku a/nebo dentální nitě postačuje jedenkrát denně, druhé a případně další čištění již mohou být o něco povrchnější. Při každém čištění se však přesvědčte, že vám kolem zubních krčků nezůstávají nepěkné bělavé povlaky.
  6. Zuby si vyčistěte ze všech stran – jak už bylo řečeno, měkký zubní kartáček použijte k vyčištění přední a následně i zadní strany každého zubu, ze stran pak zub a jeho okolí vyčistíte s pomocí nitě nebo mezizubního kartáčku. Nezapomínejte, že zuby mají čtyři stěny, které potřebují vyčistit, a nejen tu jedinou, která je nejvíce viditelná. Další informace, které byste měli o zubech vědět, získáte na http://www.ulekare.cz/clanek/zuby-1202.
  7. Věnujte pozornost krvácejícím dásním – krvácení dásní bývá příznakem parodontózy, což je zánět dásně v okolí zubu, který může vyústit v poškození závěsného aparátu zubu a jeho vypadnutí. Nejlepší ochranou proti parodontóze a krvácení dásní je právě důkladné a přitom šetrné čištění měkkým zubním kartáčkem. Odstranění všech zbytků potravy z dásňových „kapes“ a okolí zubu znamená konec přikrmování bakterií způsobujících zánět. Ústup zánětu poznáme podle toho, že dásně přestanou krvácet, získají zdravou světlou barvu a nebudou oteklé a citlivé. Kromě krvácejících dásní mohou naše zuby trápit ale i další problémy, jejichž příčina může být různá. Určit příčinu a správnou léčbu bolesti vašich zubů vám pomůže následující dotazník: http://www.ulekare.cz/domaci-lekar/bolest-zubu-10.
  8. Jste to, co jíte – dnes již proslavené rčení platí také pro zápach vycházející z našich úst, který je ovlivněn rovněž jídelníčkem. Některé potraviny mají tendenci zápach z úst zesilovat, jiné naopak.
  9. Dodržujte pitný režim – právě dehydratace bývá častou příčinou zápachu z úst i u lidí, kteří o zubní hygienu dokonale dbají. Nedostatek tekutin se projeví bělavým povlakem na jazyku, který je také zčásti tvořen bakteriemi a může být nepříjemně cítit. Pravidelný příjem tekutin naopak vyplachuje bakterie ze všech jejich úkrytů a pomáhá ústa udržovat čistá.
  10. Kouření je tabu – jednou ze známých příčin nepěkně zavánějícího dechu je samozřejmě kouření. Kromě tun větrových žvýkaček a hektolitrů ústní vody je tu jediná cesta, jak se zápachu zbavit: přestat kouřit. Pokud chcete zjistit, jak moc vás to bude bolet, udělejte si test závislosti na kouření: http://www.ulekare.cz/kalkulacky/test-zasvislosti-na-koureni-19.

Kdy navštívit lékaře

Pokud se váš problém nezlepší ani při dodržování perfektní ústní hygieny, navštivte svého praktického lékaře. Příčinou zápachu z úst může být také závažnější zdravotní problém, například onemocnění trávicího traktu.

zdroj: http://www.webmd.com/oral-health/guide/bad-breath 

Doporučujeme

Čtěte více

Na tzv. „zlomené“ srdce můžete opravdu zemřít

Vědci totiž došli k názoru, že některé velmi silné emoce mohou způsobit srdeční...

Na věku záleží aneb Dejte vápníku zelenou

Při pohledu do tabulek s doporučeným denním přísunem vápníku je jasné, že různé...

Na vitamin D by neměly zapomínat hlavně těhotné a kojící ženy

Zatímco je většina těhotných žen je poučena gynekologem o tom, že by již před...

Na vlčí hlad u dětí zkuste homeopatika

Většina rodičů si čas od času klade otázku, jestli jejich dítě nejí až moc....

Na vzniku zeleného zákalu se může podílet i diabetes

Vysoká hladina cukru v krvi je sama o sobě riziková pro vznik mnoha nepříjemných...

Na záděrky platí prevence!

Suchá a odrostlá kůžička u nehtů na rukou je nejen nevzhledná, ale může i bolet....

Na zahradě bezpečně a bez zbytečných zranění

Milujete práci na zahradě? Pak jistě víte, že o drobná a občas též větší poranění...

Na zánět močových cest vyzkoušejte homeopatika

Záněty močových cest, konkrétně močové trubice a močového měchýře, jsou velmi...

Na zánět průdušek platí síla přírodního léku

Přírodní a klinicky ověřená léčba pomáhající při nachlazení je skutečností....

Na záněty uší platí i homeopatie

Bolest uší u dětí je pro spoustu rodičů přímo noční můrou. Zejména pak trpí-li...

Na zlepšení kondice i letní úrazy s enzymy

Léto patří k obdobím zvýšené fyzické aktivity a s tím spojené větší úrazovosti....

Na zlomená srdce platí i homeopatie

Blíží se První máj s oním známým „hrdliččin zval ku lásce hlas“… Láska je nejkrásnější...

Na zvířátko "pod stromeček" u alergiků raději zapomeňte

Vánoce a konec roku se rychle blíží a s nimi nastává v domácnostech ruch v podobě...

Náboženství umělému oplodnění příliš nepřeje

Věda a náboženství jsou vzájemně spojené od doby, kdy lidstvo existuje. I v...

Náboženství vs. asistovaná reprodukce: velkým problémem je dárcovství

V otázce léčby neplodnosti hraje v mnoha případech velkou roli náboženské přesvědčení....

Nacvičte si kratší spánek: jde to!

Potřeba spánku je jistě zcela individuální záležitost, nicméně jako dostačující...

Načasujte oplodnění správně

Nejlepší způsob, jak pomoci otěhotnění, je zjištění ovulačních dnů. Ideálním...

Načerpejte důležité informace o životě s parkinsonem ze záznamu webináře

Nedávno jste si vyslechli diagnózu Parkinsonovy nemoci? Staráte se o příbuzného...

Naděje na úplné vyléčení klíšťové encefalitidy je jen v prvním roce nemoci

Klíšťová encefalitida je onemocnění, které může mít vážné následky pro velkou...

Naděje na vyléčení hepatitidy C? Šedesát procent.

Možná jste hepatitidou C onemocněli náhodou, při krevní transfuzi či hemodialýze,...

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS##MICRODATA#