Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Lymfatický systém: Když je jeho funkce narušena

( Eva Musilová | přečteno: 69700x )

Jestliže se cítíte unavení a oteklí, na vině nemusejí být špatné stravovací návyky. Může se jednat o nedostatečně fungující lymfatický systém.

shutterstock.com

To, že je činnost lymfatického systému narušena, poznáte hlavně podle otoků. Způsobuje je porucha odtoku lymfy z některé čísti těla, nejčastěji končetin.

Otok je většinou nebolestivý, není doprovázen ani zánětlivým procesem, ani zarudnutím či dokonce zmodráním, a postižené místo není ani nijak horké. Zpočátku je otok nenápadný, měkký, a obtěžuje hlavně tím, že postižená končetina je omezena v hybnosti. Později v místě otoku kůže ztuhne, jak se v podkoží hromadí bílkoviny. Jestliže tento otok, odborně nazývaný lymfedém, je dlouhodobě přehlížen a pacient svou poruchu lymfatického systému neřeší, přidávají se další komplikace: infekce kůže a podkoží (bakteriální či plísňové, často streptokoky vyvolaný erysipel), tvorba lymfatických puchýřů a podobně.

Porucha lymfatického systému, takzvaný lymfedém, se vyskytuje ve dvou formách. Rozlišujeme lymfedém primární a sekundární.

U primárního lymfedému je špatná funkce lymfatického systému vrozená, konkrétně jde o to, že není dostatečně vyvinuta některá část lymfatického systému ‒ buď lymfatické cévy, nebo uzliny.

Sekundární lymfedém nastává nejčastěji v důsledku poranění, při některých úrazech, ale zejména po chirurgickém zákroku nebo po léčbě nádorového onemocnění.

Samozřejmě, ne každý otok je známkou závažného onemocnění a ne každý je také způsoben poruchou funkce lymfatického systému. Pokud ovšem podezření na onemocnění lymfedémem máte, je vhodné neodkládat konzultaci s lékařem a včas podstoupit odborné vyšetření.

Léčba poruch lymfatického systému nemá v České republice dlouhou tradici. Proto je většinou na pacientovi, aby sám upozornil svého praktického lékaře na možnost onemocnění lymfedémem a aby také aktivně hledal odborníka, který jeho podezření vyvrátí, nebo potvrdí. Možná tak zjistí, že pacientovy "neléčitelné" problémy (mnohdy i poměrně těžké) mají původ v mízní oblasti a jejich řešení je právě v lymfologii. Pokud ještě nemáte vybrané lymfocentrum, hledejte na stránkách České lymfologické společnosti, kde jsou uvedena akreditovaná lymfologická pracoviště.

Máte za sebou návštěvu lymfologického pracoviště? Napište nám, jak proběhla a nakolik se váš zdravotní stav zlepšil. Vaše zkušenosti uvítáme v rámci diskuse nebo na mailu redakce@ordinace.cz.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
abozenka
1x

Děkuji moc za vaše rady i příběhy.Některé jsou velmi smutné a poučné.Hezký den.

Jana Kateřina Horáková

Mamince oteklá celá levá noha po natážení Achylové šlachy kterou už má vyléčenou jenže teď má od chodidla až nahoru celou nohu oteklou a někdy se zabarví do modrá a stále jí v lýtku bodá nebo bolesti až přecházejí do chodidla svírající křeč i v klidu. Nevíte co to může způsobovat.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Anketní otázka

Podle čeho se rozhodujete při výběru matrace?

Zatím hlasovalo 59 lidí

Mohlo by vás zajímat

Lymfatické uzliny

Uzliny jsou uzlíky takzvané lymfatické tkáně, které v organismu slouží jako čistící stanice. Zdaleka nejsou jen pod kůží, kde je někdy vidíme a hmatáme...

Lymfatická uzlina

Manželka má na krku lymfatickou uzlinu u kývače vlevo již asi 6 let, je pohyblivá, hladká, nebolestivá. Je vhodné ji dát chirurgicky odstranit? V případě že ano, provádí se tento zákrok ambulantně či pod narkozou? Jaká jsou potřebná vyšwtření k tomuto zákroku? Děkuji za odpověď

Lymfedém

Lymfatické (mízní) uzliny, slezina, brzlík a lymfatická tkáň roztroušená v játrech, plicích, střevě a kostní dřeni jsou součástí lymfatického systému, který hraje hlavní roli v ochraně organizmu proti infekcím a nádorovému bujení.

Lymfatický systém: Když je jeho funkce narušena

Jestliže se cítíte unavení a oteklí, na vině nemusejí být špatné stravovací návyky. Může se jednat o nedostatečně fungující lymfatický systém.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce