Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Bez dvoustupňového vyšetření se diagnostika celiakie neobejde

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 9718x )

V České republice se stále zvyšuje počet osob s diagnózou celiakie. Odborníci však odhadují, že až u 60 % pacientů není tato intolerance doposud odhalena. Přitom jedině včasná diagnostika může pacientovi pomoci. Prvním krokem je vyšetření krve na specifické protilátky. Bez druhého kroku, odběru vzorku sliznice tenkého střeva, nelze diagnózu celiakie bezpečně potvrdit.

Dobrá rada
AeskuLab

Celiakie se může v dětství projevovat typickými průjmy, nafouknutým břichem, ale také problémy s růstem či přibýváním na váze. U dospělých se častěji objevují netypické příznaky jako je například zácpa, osteoporóza, únavový syndrom, neplodnost, epilepsie, deprese a další.
 „Odhalit celiakii je vzhledem k mnoha různým (často netypickým) příznakům značně obtížné. Pouze včasná diagnostika může pacientovi pomoci,“ říká MUDr. Markéta Trnková, ředitelka laboratoří BIOLAB Praha.

Vyšetření celiakie probíhá ve dvou krocích:

  1. Prvním krokem  je  vyšetření krve na specifické autoprotilátky.
  2. Dalším krokem je histopatologické vyšetření biopsie sliznice tenkého střeva. Vzorek sliznice velikosti přibližně 2 mm odebírá gastroenterolog při endoskopickém vyšetření. Bez výsledku biopsie nelze diagnózu celiakie s jistotou potvrdit.

Dvoustupňové vyšetření je třeba provést ještě v době, kdy pacient konzumuje lepek, tedy ještě před nasazením bezlepkové diety. V opačném případě mohou být výsledky zkresleny.

U dětí probíhá vyšetření celiakie obdobně jako u dospělých.
„Podle současných doporučení Evropské společnosti pro dětskou gastroenterologii, hepatologii a výživu se u malých dětí  může upustit od biopsie sliznice. Pokud jsou protilátky zjištěné z krve výrazně zvýšené, sliznice je poškozená vždy. O konkrétním postupu ale musí vždy rozhodnout pediatr a dětský gastroenterolog,“ doplňuje MUDr. Markéta Trnková.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Jak se vyznat ve značení potravin číslem E - 1.část

Potravinářská legislativa má dva hlavní úkoly. Je to jednak ochrana spotřebitele před zdravotními riziky, jednak ochrana spotřebitele před ekonomickou újmou, která může být spojena se spotřebou potravin. Je zajímavé, že oba požadavky v sobě zahrnují i kódy "čísel E"...

Další recepty vhodné pro celiatiky

Celiatik musí dodržovat pravidla bezlepkové diety, ale jeho jídelníček může být chutný.

Mnoho lidí vůbec netuší, že má celiakii

Celiakie čili nepřiměřená reakce organismus na lepek se nejčastěji zjistí již v dětství, ale mnoho lidí to netuší a přijdou na to až v dospělosti.

Syntetická barviva v potravinách

Barviva hrají velmi důležitou roli při výrobě průmyslových potravin. Barva potraviny často utváří první dojem spotřebitele. Většina lidí v samoobsluze nesáhne pro bezbarvou pomerančovou limonádu, zejména je-li vedle ní vystavena limonáda krásně oranžová. Dalším pádným důvodem pro použití barviv je snaha přesvědčit spotřebitele o tom, že výrobek obsahuje maximum přírodních složek.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce