Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Kolonoskopie: nejpodrobnější vyšetření střev

( Renata Vyšínová | přečteno: 141846x )

Kolonoskopii vám lékař doporučí vždy, když potřebuje zjistit, proč máte krev ve stolici, hubnete aniž byste o to stáli, jste chudokrevní, často vás bolí břicho nebo vyšel pozitivně test na okultní krvácení. Měli byste ji podstoupit i ve chvíli, kdy někdo z rodiny trpěl na kolorektální karcinom anebo preventivně po padesátém roce života.

shutterstock.com

Česká republika je na prvních místech ve světové statistice nádorů tlustého střeva, čili kolorektálního karcinomu. I proto je od roku 2009 hrazena kolonoskopie zdravotními pojišťovnami jako screeningová metoda k vyhledávání kolorektálního karcinomu u bezpříznakových jedinců. Preventivní kolonoskopii stačí udělat jednou za pět až deset let.

Výhodou kolonoskopického vyšetření je její přesnost. Nevýhodou to, že se mnoho pacientů stydí ji podstoupit. Někteří se bojí i toho, že musí být bolestivá. V drtivé většině necítí pacient vůbec nic a mnoho z nich dokáže během vyšetření i usnout.

Součástí prevence a včasné diagnostiky nádoru tlustého střeva jsou i další diagnostické metody, ale pokud při nich lékaři něco objeví, vždy následuje kolonoskopie, protože je právě nejpřesnější.

Jak kolonoskopie funguje

Kolonoskopie je endoskopické vyšetření. Lékař při něm přes anální otvor zavede do střeva kolonoskop, tedy ohebnou hadici s kamerou. Díky němu vidí na obrazovce přesný stav vašich střev a konečníku. „Výsledkem je přesný obraz tlustého střeva. Lékař tak může střevo dokonale prohlédnout a rozpoznat jednotlivá onemocnění, která rentgenový přístroj nezobrazí. Pracovním kanálem se zavádějí do střeva malé nástroje, pomocí nichž lékař provádí malé ve střevě malé zákroky,“ uvádí MUDr. Martina Kasperová. Mezi malé zásahy patří odstranění polypů, zástava krvácení, ale například i odstranění nádoru nebo odebrání vzorku pro histologické vyšetření.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
JJ
10x

Článek je krásně napsaný, ale skutečnost je jiná. Alespoň já mám tu zkušennost. Na konoskopii jsem byla 2x. Vždy mi odmítali dát injekci. Protože mi při první odstaňovali velký polyp, nakonec mi ji dali, až jsem řekla, že bez ní zákrok nepodstoupím. Podruhé mi ji odmítli dát a až jsem řvala na stole bolestí, sám doktor uznal, že by asi byla vhodná. Nemám srůsty, bolest je způsobena nešetrným nafukováním střeva a tím, že doktor tam plyn nechá a neodsaje ho. Doktoři chtějí, abychom chodili na prevenci, ale pacienty zbytečně trápí a ještě to poslouchají ti, co sedí v čekárně. Toto se týká šumperské nemocnice. Kolonoskopie podstoupená v Praze byla naprosto bezbolestná díky analgosedaci.

zrada
7x

naprostý souhlas s komentářem výše byl jsem třikrát a poprvé jsem si připadal jak na středověkých mučidlech pravda bylo to již dávno ani další dvě nebyly rozhodně bez bolestné a to se nebavím o přípravě kdy vypijete šest litrů v podstatě mořské vody softrans total hnus rozhodně bez analgetik do toho nejít...

Věruš
7x

Osobně nemám ani tak problém se samotným vyšetřením jako s přípravou na něj,na kolonoskopii jsem byla zatím celkom čtyřikrát a nespočet mě jich ješt čeká,trpím crohnovou nemocí a s mojí doktorkou ji řádně hlídáme. Ale ta příprava,samotné vyprazdnování je natolik vyčerpávající,že už týden před se stresuji a to se stupnuje,vypít nelákavě vonící a chutnající tekutinu během čtyř hodin a to vždy po litru je šílené..po pár doušcích je mi tak zle že bych vzala raději do zaječích,vyšetření není příjemné ale s opatrností se přežít dá,s podáváním injekcí nemám žádný problém byla mi dána vždy i bez říkání,vše je na dohodě s ošetřujícím lékařem. jak píše"zrada" je to skoro jako na mučidlech jen s tím rozdílem,že my jsme zatím přežili:),nejde nic jiného než se na celou věc dívat s nadhledem a s řádnou dávkou optimismu.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 17. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Zácpa - nemoc nebo příznak?

Je zácpa nemoc nebo příznak nemoci? Zácpa může být obojím. Zácpa jako nemoc existuje v několika formách. Akutní funkční zácpa – o té jsme se vlastně již zmínili. Jde o dočasnou poruchu či narušení rytmu správně probíhajícího defekačního reflexu. Nejčastěji je způsobena změnou prostředí, změnami ve složení stravy, změnou vlastního stravovacího rytmu apod.

Jak předcházet zácpě

Věnujme se tomu, co pro pravidelnost vyprazdňování můžeme učinit sami. Jak bychom měli svůj denní jídelníček upravit, abychom se zácpy zbavili?

Podezření na hemeroid

U konečníku se mi objevil takový malý "culík" o průměru asi 5 mm, dá se chytnout mezi prsty. Nebolí, ale při stolici a osobní hygieně to není zrovna příjemný pocit. Jedná se o hemeroid? Pokud ano, musí se to řešit vždy chirurgicky? Za odpověď předem děkuji.

Krev ve stolici

Kdykoli objevíte krev ve stolici, měli byste o tom povědět svému lékaři. V devadesáti procentech bude příčina banální, ale to musí určit právě lékař.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce