• Mýtus dědičnosti aneb Jak můžeme naše geny ovlivnit - témata, diagnózy

    Na této stránce naleznete veškeré informace o tématu: Mýtus dědičnosti aneb Jak můžeme naše geny ovlivnit. Jsou zde články, související nemoci, diagnozy a další info

  • Mýtus dědičnosti aneb Jak můžeme naše geny ovlivnit - poradna

  • Naše sedmiměsíční dcera má již druhý den horečku

    Dobrý den, naše sedmiměsíční dcera má již druhý den horečku bez dalších příznaků. Původně jsme si mysleli, zda není přehřátá - bylo totiž ten den extrémní horko a my s ní byli na výletě. Nejevila však žádné známky dehydratace a měla dostatečný příjem tekutin. Naměřili jsme jí včera 39,4 stupňů Celsia....

    Dobrý den, ano, je pravda, že většina exantemových dětských nemocí probíha ve vlnách. V první vlně horečky,...

    Více info


    Mám deprese a OCD, může léčba ovlivnit plodnost?

    Dobrý den, je mi dvacet a mám deprese a OCD, léčím se na psychiatrii. Asi půl roku jsem brala seropram, ale teď jsem to změnila na Remood. A k tomu ještě beru antikoncepci Yoseffinne. Mám strach, že mi kombinace Yoseffinnu a Remoodu může ovlivnit plodnost. Je to možné? Předem děkuji za odpověď.

    Dobrý den, nevím přesně, co myslíte ovlivněním plodnosti u kombinace hormonální antikoncepce a Remoodu...

    Více info


    Naše babička má dlouhodobou potíž s bércovým vředem

    Dobrý den, naše babička má dlouhodobou potíž s bércovým vředem na kotníku pravé nohy a v rámci laboratorních vyšetření jí byla zjištěna bakterie Staphylococcus epidermidis a Corynebacterium striatum. Jak jsme zjistili, tyto bakterie jsou resistentní k antibiotikům. Můj dotaz zní, zda je nějaká šance...

    Dobrý den, nemyslím si, že tyto baterie jsou primární příčinou bércového vředu u babičky. Jak Staphyloccocus...

    Více info


  • Články na téma Mýtus dědičnosti aneb Jak můžeme naše geny ovlivnit

  • Vliv dědičnosti na výskyt alergie u dítěte

    V druhé polovině 20. století došlo k výraznému vzestupu počtu alergických onemocnění...

    Více info


    Závislost na nikotinu ovlivňují z více než 5 procent naše geny

    Ročně umírá na následky kouření více než pět milionů lidí. Za rakovinu plic je až z devadesáti...

    Více info


    Dárcovství vajíček – i matka, která dítě porodí, může ovlivnit jeho geny

    Dítě počaté pomocí darovaného vajíčka dostává jednu část svých genů od dárkyně a druhou...

    Více info


    Dědictví gigantismu aneb Jakou roli hrají geny

    Gigantismus je stejně jako akromegalie obvykle způsobený nádorovým bujením hypofýzy, tedy...

    Více info


    Můžeme problémy s inkontinencí svádět na geny?

    Existuje široká paleta příčin močové inkontinence. V posledních letech provedli vědci...

    Více info


    Diabetická noha, bolest kloubů, zvýšená lomivost kostí aneb jak může cukrovka ovlivnit vaše končetiny?

    Takřka 900 tisíc Čechů trpí diabetem, mnozí z nich však nenavštěvují lékaře. Neléčená nebo špatně léčená cukrovka přitom může…

    Více info


    Mýtus dědičnosti aneb Jak můžeme naše geny ovlivnit

    Sklon k nemocem, nadváze, nízkou psychickou odolnost či špatnou paměť často svádíme na svou genetickou výbavu zděděnou po předcích. Ve skutečnosti však rozhodně nejsme oběťmi vlastních genů. Právě naopak. Spousta novodobých výzkumů dokládá, že to, co bylo dříve považováno za jasnou a neměnnou genetickou záležitost, už neplatí. Že geny nemají celkovou řídící roli nad našimi znaky, vlastnostmi, chováním ani zdravím, a po celý život se vyvíjí. Jsou totiž ovládány i spínači, které nejsou zakódované přímo v naší DNA, ale jsou „vně“.

    Více info


    Jak můžeme nyní posílit svou imunitu?

    Řešení se ukrývá právě v tom, čeho jsme měli v poslední době nedostatek. Podle všeobecné lékařky MUDr. Tesařové je důležitý dostatečný pohyb na čerstvém vzduchu, příjem vitaminů, zejména ze stravy a pravidelné sportování minimálně dvakrát týdně.

    Více info


    Proč se stoupajícím věkem stoupá i naše váha? Jak se tomu můžeme bránit?

    S přibývajícími lety se velmi často objevuje nějakých pár kilogramů navíc. Nezávisle na tom, jak jíme. Jak stárneme, je stále obtížnější udržet si svou váhu. Proč tomu tak je? Tuto otázku si položili vědci ze stockholmského Institutu Karolinska ve spolupráci s Uppsalskou a Lyonskou univerzitou.

    Více info


    Plavání a naše zdraví

    O tom, že je pohyb a sportování zdravé, není pochyb. Některé druhy sportů však nesou jistá rizika přetěžování kloubů, vazů i páteře, které může...

    Více info


    Káva a naše zdraví

    Pití kávy je rozšířeným fenoménem moderní doby. Mnozí z nás si den bez šálku tohoto povzbudivého nápoje nedokážou představit, jiní se po její konzumaci...

    Více info


    Opalování v soláriu naše zdraví

    Jen co za sebou léto zavřelo dveře, spousta lidí se bojí, že přijde o svou bronzově opálenou pokožku, a tak neváhají a začínají pravidelně...

    Více info


    Vliv úplňku na vyšší porodnost: Mýtus, nebo pravda?

    Tvrdí se, že právě na úplňkové noci připadá více porodů než na jiné dny, což potvrzují i porodníci či porodní asistentky.  

    Více info


    Psychogenní neplodnost - mýtus nebo realita?

    Problém dlouhodobé nechtěné neplodnosti (DNN) pro vás věcně a jasně pojmenovává PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš. V druhém dílu seriálu… 

    Více info


    PMS postihuje dívky do 15 let i ženy ve stresu. Projevy si můžeme splést i s virózou

    Bolesti v podbřišku, náladovost, bolest hlavy či chuť na sladké. S těmito projevy se potýkají ženy několik dní před začátkem… 

    Více info


    Cestovní trombóze můžeme předejít dostatečným příjmem tekutin

    Jaro, s ním spojené školní prázdniny a cestování za teplem nebo za sněhem představují nemalé riziko vzniku žilní trombózy. 

    Více info


    Vliv dědičnosti na výskyt alergie u dítěte

    V druhé polovině 20. století došlo k výraznému vzestupu počtu alergických onemocnění ve vyspělých zemích. Například v Austrálii...

    Více info


    Dědí se geny k obezitě nebo společný talíř?

     

    Více info


    Obezita ohrožuje naše zdraví. Jak ji konečně porazit?

    Obezita je civilizační onemocnění, při němž dochází k nahromadění tukových zásob v organismu. V posledních letech se rozšířila mezi… 

    Více info


    Nebojte se očkování u dětí aneb Klíšťová encefalitida ohrožuje i naše nejmenší

    Od jakého věku lze očkovat proti klíšťové encefalitidě? Je dávka očkovací látky pro dítě stejná jako u dospělého? A jak lze psychicky...

    Více info


    Závislost na nikotinu ovlivňují z více než 5 procent naše geny

    Ročně umírá na následky kouření více než pět milionů lidí. Za rakovinu plic je až z devadesáti procent zodpovědné právě kouření....

    Více info


    Mozková mrtvice: Co můžeme pro sebe udělat?

    Na cévní mozkovou příhodu (CMP) ročně umírá více než 11 tisíc osob, přepočteno na den je to 32 úmrtí denně (to je každý den jeden… 

    Více info


    Dárcovství vajíček – i matka, která dítě porodí, může ovlivnit jeho geny

    Dítě počaté pomocí darovaného vajíčka dostává jednu část svých genů od dárkyně a druhou část od otce. Geny přitom do jisté míry...

    Více info


    Dědictví gigantismu aneb Jakou roli hrají geny

    Gigantismus je stejně jako akromegalie obvykle způsobený nádorovým bujením hypofýzy, tedy žlázy, která mimo jiné produkuje i hormon...

    Více info


    Geny a genetika

    Trvalo víc jak 10 let než byla vybudována základní síť genetických poraden a zavedena výuka genetiky na všech lékařských fakultách.  

    Více info


    Můžeme se zdravou stravou vyvarovat střevních zánětů?

    V posledních letech roste počet těch, kteří se potýkají s chronickými střevními záněty. Ty představují vážné zdravotní komplikace.… 

    Více info


    Vliv umělého světla na naše zdraví aneb 12 důvodů proč používat zdravé světlo

    Ačkoliv mnozí lidé stále nejsou tento fakt ochotni přijmout, oči neslouží jen k vidění, ale existuje přímé spojení mezi nimi a mozkem. Prostřednictvím světla, které do očí přichází, lze dokonce přímo ovlivňovat fyziologické pochody v mozku i celém těle. Většina z nás se však stylem života odděluje od životadárných slunečních paprsků a tráví čas v uzavřených místnostech. Způsob, jakým si v nich svítíme, proto zásadně ovlivňuje naše zdraví.

    Více info


    Mýtus a archetyp

    Jaká je definice mýtu? Slovníky jich nabízejí hned několik. Jedna z nich například říká, že mýtus je neskutečný příběh. Z určité perspektivy je tento výklad bezpochyby také možný, avšak z duchovního hlediska se toto tvrzení jeví jako velmi nešťastné.

    Více info


    Pán prstenů - moderní mýtus

    "Ten příběh je fascinující, je to jako magnet - přitáhne vás k sobě a nepustí, dokud neprojdete s jeho hrdiny celou cestu až na konec. A něco z toho příběhu ve vás už zůstane napořád". To byl komentář jednoho z příznivců Tolkienova Pána prstenů, s ním naprosto souhlasím.

    Více info


    Mýtus odumírajícího mozku

    Pokles mozkové činnosti v pozdějším věku byl vždy vysvětlován úbytkem mozkových buněk spojeným s přibývajícím věkem. Teprve nedávný výzkum neurologů na Bostonské a Washingtonské univerzitě a na Medical School v Harwardu prokázal, že to staré, kdysi uznávané tvrzení už neplatí.

    Více info


    Počítání kalorií aneb Mýtus kotle

    Rozhlédněte se kolem sebe, a určitě zjistíte, že lidé věčně tlustí, případně ti, kteří časem dospívají ke skutečné obezitě, jsou právě ti, kdo zuřivě počítají kalorie. Pokud jde o úbytek váhy, je totiž nízkokalorický přístup zcela iluzorní. Může být dokonce i nebezpečný, protože většinou vede k nerovnovážné výživě ústící případně v některou z chorob způsobenou nedostatkem živin, a to pomíjíme skutečnost, že jde v případě častých po sobě jdoucích aplikacích - o faktor vyvolávající obezitu.

    Více info


    Mýtus: Lidé s nadváhou mají slabou vůli

    Hodně lidí si myslí, že obézní jsou obézní proto, že se nedokážou ovládat a soustavně se přejídají. Jak sami postižení, tak i jejich spoluobčané vzali za bernou minci tezi, že lidem s nadváhou prostě chybí vůle. Opak je pravdou. U lidí s nadváhou nebyla prokázána žádná odchylka ve sféře chování ani obecné psychiky. Naopak, oblíbený odsudek typu "Může si za to sám/sama, prostě moc jí" prohlubuje u obézního člověka jeho frustraci.

    Více info


    Můžeme pomocí mentálních technik ovlivnit podobu svého těla?

    Není tomu tak dávno, co byl v médiích zveřejněn článek o tom, že ženská ňadra lze prý zvětšit pomocí hypnózy. Podle terapeuta Davida Knighta k tomu stačí denně poslouchat speciální cédéčko a výsledek v podobě zvětšení velikosti až o dvě čísla se zaručeně dostaví už do dvanácti týdnů.

    Více info


  • Dotazy na téma Mýtus dědičnosti aneb Jak můžeme naše geny ovlivnit

  • Jak ovlivnit početí dvojčátek

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné nějak ovlivnit abychom čekali dvojčátka. děkuji

    Dobrý den, obávám se, že to možné není. Pouze se někdy uvádí, že v některých rodinách se dvojčátka...

    Více info


    Neštovice u miminka - kdy můžeme prvně ven?

    Včera se u našeho miminka (6m) objevili první pupínky. Miminko je zatím plně kojené a procházky z většiny prospí a zbytek klidně proleží. Můžu s ním jít ven už druhý den, když nemá žádné další potíže (teplota, atd.)? Přes den spí nejlíp právě venku tzn. buď na balkóně příp. při procházce. Děkuji

    Pokud nemá Vaše miminko teploty, je jistě možné jej nechat spát na balkóně nebo jít na kratičkou vycházku....

    Více info


    Mýtus o zlomenině

    Dobrý den. Měl bych na vás prosím vás dotaz, co je pravdy na tomto mýtu, že když ma člověk ponořenou ruku, či zápěstí 30-45 minut v ledové vodě, a pak sní praští, dojde ke zlomenině. Děkuji za vaši odpověd

    Přiznám se, že tento mytus neznám a podle mne k tomu nemůže dojít. Výjimky by byly ortopedické kostrní...

    Více info


    Jak ovlivnit lepsi vyvoj patere?

    Dobry den, mam 9tileteho syna se stredne tezkou mentalni retardaci. Pred pul rokem mu neurolozka diagnostikovala nabeh na skoliozu patere. Diky sk povinnostem je syn velmi brzy unaveny takze nezvladame rehabilitacni cviceni proto nam bylo doporuceno plavani. Chtela jsem se zeptat jestli muzeme jeste...

    Ano, boty jaké popisujete s pevnou ptou a nevelkým podpatkem dobře fixující nohu. Stran skoliozy je...

    Více info


    Mozkové buňky (fakt/mýtus)

    Dobrý den, dá se nějak ovlivnit růst nebo odumírání mozkových buněk? Je vůbec možné aby se v mozku tvořili nové mozkové buňky, nebo je to mýtus? Setkala jste se někdy s někým, kdo díky např. sportu/meditaci dosáhl lepších výsledků? (např. ve škole)

    Dobrý den, otázka zřejmě je pouze teoretická. Odumírná neuronů se do jsité míry ovlivnit dá - prevence...

    Více info


    Vliv dedicnosti na velikost penisu

    Zdravim Vam, zajimalo by me, co presne ovlivnuje fakt, ze nekomu naroste vetsi a nekomu mensi penis. Muj problem je, ze kdyz jsem mel byt v puberte od 13 let az 17let tak jsem byl opozden. V 15 letech jsem jeste nemel ochlupeni. Proc lekarka pri prohlidce v 15 letech nepredepsala adekvatni lecbu....

    Růst penisu je ovlivněn především hormonálně a geneticky. To ovšem neznamená, že musíte mít penis velký...

    Více info


    Kdy můžeme pracovat na miminku?

    Dobrý den, chtěla by jsem se zeptat, když teď v říjnu vysadím antikoncepci ( beru jí 7 let) za jak dlouho můžeme pracovat na miminku? Musíme nějakou dobu čekat či můžeme zkoušet hned po vysazení? Děkuji za odpověď

    Neexistuje žádný důvod, proč by jste se nemohli pokoušet o graviditu již v následujícím cyklu po vysazení...

    Více info


    Vliv dedicnosti na rakovinu tlusteho streva

    Dobry den, rada bych se zeptala, zda spadam do rizikove skupiny, jestlize muj deda s otcovi strany mel v 55letech rakovinu tlusteho streva, jinak v rodine toto onemocneni nemame, sestra otce mela v 55 letech rakovinu prsu.Preferujeme zdravou stravu, nekourim, nelecila jsem se nikdy hormonalne ani neberu...

    Milá Martino, i když se ve Vaší rodině vyskytli dva příbuzní s nádorovým onemocněním, myslím, že se nejedná...

    Více info


    FAkt nebo mýtus

    omlouvám se, ale kolonka pro dospělé tam není není je pravda, že pacienti s vytší artrozou by neměli jíst brambory, kapustičky a rajčata, já to jím docela dost, děkuji

    Již při vzniklé artroze tyto potraviny na vývoj artrozy nemají vliv.

    Více info


    Ráda bych věděla, zda můžeme vědět přesné datum početí?

    Dobrý den. Ráda bych věděla, zda můžeme vědět přesné datum početí? PM 14.10 pohlavní styk jsme měli 22-25-28-29.10. Kdy je to pravděpodobné a kdy moc ne. Vím, že přesně to asi nejde :-)

    ne to nelze. S pozsravem PL

    Více info


  • Poradna na téma Mýtus dědičnosti aneb Jak můžeme naše geny ovlivnit

  • Jak ovlivnit početí dvojčátek



    Více info

    Neštovice u miminka - kdy můžeme prvně ven?



    Více info

    Mýtus o zlomenině



    Více info

    Jak ovlivnit lepsi vyvoj patere?



    Více info

2024 © Tvojedoktorka.cz / Provozovatel - kontakt / Hledané dotazy / Zásady obchrany osobních údajů / Nemoci / Příznaky / Témata / Poradna / Vyšetření / Magazín